W jaki sposób rolety zewnętrzne wpływają na ogrzewanie domu?
Komfort eksploatacji budynku oraz związane z jego użytkowaniem koszty są w znacznej mierze uzależnione od jego wyposażenia dodatkowego. W przypadku wydatków na ogrzewanie duże znaczenie mają straty ciepła wynikające z przenikania energii przez zamontowane przeszklenia. Jedną z opcji pozwalających na redukcję ich wpływu na zapotrzebowanie na opał bądź prąd używany do generowania ciepła są rolety zewnętrzne. W Sochaczewie są one dostępne w ofercie firmy Kędziora, oferującej również stolarkę otworową, bramy garażowe oraz parapety i podłogi. Przekonajmy się, co można zyskać dzięki montażowi rolet i sprawdźmy, jak one działają.
Co trzeba wiedzieć o roletach zewnętrznych?
Rolety zewnętrzne składają się z połączonych ze sobą metalowych lamelek, które są umieszczane w dwóch znajdujących się na ich krańcach profilach mających kształt litery „U” przytrzymujących je w odpowiednim położeniu. Podczas odsłaniania okna bądź drzwi są one nawijane na wałek znajdujący się w zamontowanej nad otworem okiennym kasecie. Jest to możliwe dzięki napędowi elektrycznemu lub mechanicznemu. Rolety są dostępne w rozmaitych wariantach. Jeżeli ich montaż jest przewidywany już na etapie projektowania, stosuje się rolety nadstawne z kasetą ulokowaną między nadprożem a ramą okienną. W przypadku istniejących obiektów można zdecydować się na rolety podtynkowe lub montowane na elewacji.
Co można zyskać dzięki roletom zewnętrznym?
Rolety zewnętrzne to doskonałe zabezpieczenie okien i drzwi przed uszkodzeniem oraz włamaniem. Są one także użyteczne przy zmniejszaniu nasłonecznienia pomieszczeń, a ponadto redukowaniu poziomu docierającego z zewnątrz hałasu. Zimę będą też wpływały na ograniczenie ucieczki ciepła, a latem pozwolą na ochronę przed gorącem. Rolety sprawdzą się również przy zaciemnianiu wnętrza przed snem.