Zasady działania bram segmentowych
Zabezpieczenie wnętrza garażu i znajdujących się w nim przedmiotów przed wpływem czynników zewnętrznych, a także ryzykiem kradzieży wymaga korzystania z odpowiednio dobranego zamknięcia, które poza oferowaną ochroną będzie jednocześnie wygodne i proste w eksploatacji. W zależności od swoich potrzeb i oczekiwań można zdecydować się na różne bramy garażowe. W Sochaczewie ich sprzedażą i montażem zajmuje się firma Kędziora, specjalizująca się również w dostarczaniu okien, drzwi, rolet i parapetów oraz podłóg. Przekonajmy się, co wyróżnia najpopularniejsze bramy segmentowe.
Jak są zbudowane bramy segmentowe?
Bramy segmentowe składają się z trzech podstawowych elementów – skrzydła, stelaża oraz automatyki. Skrzydło jest złożone z od 4 do 6 prostokątnych elementów połączonych ze sobą wahliwie i wyposażonych w uszczelki zapewniające eliminowanie strat ciepła. Wnętrze poszczególnych modułów wykonanych z ocynkowanej blachy stalowej jest wypełnione termoizolacją – na ogół pianką poliuretanową bądź wełną mineralną. Skrzydło jest osadzone na montowanym wewnątrz garażu stelażu, będącym zarazem elementem nośnym oraz służącym do obsługi przemieszczanego skrzydła. Uzupełnieniem całości jest automatyka, która jest wyposażona w silnik elektryczny przesuwający po zainstalowanej pod sufitem szynie wózek pociągający lub popychający skrzydło.
Jaki jest mechanizm pracy bramy segmentowej?
Skrzydło bramy segmentowej przemieszcza się po specjalnym stelażu. Jest on wyposażony w znajdujące się po obu stronach prowadnice, które utrzymują segmenty skrzydła we właściwym położeniu. W części przylegającej do otworu są one ustawione pionowo, dzięki czemu brama zamyka wjazd. Wewnątrz prowadnice są jednak ułożone poziomo, za sprawą czego otwierane skrzydło może ustawiać się pod sufitem, nie zabierając znacznej ilości miejsca. Przejście od położenia pionowego do poziomego jest możliwe za sprawą odpowiednio wyprofilowanych łuków, w których przejeżdżają łożyskowane wózki połączone ze skrzydłem.